Ненасильницька комунікація у стосунках: як змінити свою поведінку

Взаємодія між людьми буває складною і неоднозначною. Однією з ключових складових успішних стосунків є ефективна комунікація — за її допомогою можна покращити стосунки та розв’язати конфлікти. Вона важлива як у подружніх парах чи закоханих, так і між друзями, батьками та дітьми, на роботі тощо. Насильницька комунікація може призводити й до фізичного насилля. Так, третина всіх жінок і дівчат впродовж свого життя зазнають фізичного чи сексуального насильства, а половина загиблих у світі жінок стали жертвами насильства з боку своїх партнерів чи сім’ї, повідомляє ООН.

Що таке ненасильницька комунікація і чому вона важлива для стосунків

Ненасильницька комунікація — це метод взаємодії, в якому важливими є співпереживання, відкритість і взаєморозуміння між співрозмовниками. Цей підхід базується на ідеї, що важливо слухати й розуміти інших, але водночас виражати свої потреби й бажання, а також шукати спільні рішення, не використовуючи при цьому агресію чи маніпуляції.

Ненасильницька комунікація створює умови для ефективного спілкування, сприяє розв’язанню проблем і уникненню конфліктів без втрати гідності й поваги одне до одного. Часом недотримання ненасильницької комунікації може перерости у суперечку, сварку або і призвести до домашнього насилля.

Як навчитися комунікувати без насилля: поради психолога

Психологиня Богдана Винокур виокремила п'ять ключових порад для ненасильницької комунікації:

  1. Помічайте злість та інші емоції. Саме наші не найбільш приємні переживання підштовхують нас до не найкращих дій. Вчасно побачити емоцію й зізнатися собі в ній — перший запобіжник до прояву неконтрольованої агресії.
  1. Говоріть «Я злюся!» Другий запобіжник — проговорити свій стан словами. Це можуть бути фрази: «Я обурений/роздратований/лютую/ненавиджу…». Це складно, але не менш дієво доносить думку, ніж грюкання дверима, биття кулаком об стіл чи волання прокльонів.
  1. Пояснюйте свою поведінку й думки. Голова не прозора, тому від аналізу чужих слів і дій краще утриматись. Ми ніколи не знаємо напевно, чому інша людина вчинила так, а не інакше (навіть психологи). Так приписані помилкові мотиви можуть тільки роздратувати співрозмовника і загострити конфлікт.
  1. Подумки замість слів «жінка/чоловік» підставляйте слово «людина». Так у вас не вийде спростити ситуацію до рівня «вона погана, бо вона жінка» або «от усі чоловіки/жінки такі». Подібні узагальнення є образливими та тільки підвищують градус напруги у розмові.
  1. Дайте собі час заспокоїтись. Є випадки, коли спершу треба розійтися по різних кімнатах та охолонути, а вже потім поговорити. Якщо ви розлючені до межі, коли в думках тільки лайка, навички з ненасильницького спілкування не допоможуть. Краще дати собі та співрозмовнику трішки часу.

Єгор Антонов, фасилітатор Благодійного фонду «Словʼянське серце» ділиться своєю методикою боротьби із негативними емоціями: 

«Я вважаю, що потрібно переживати свої емоції, незалежно від того, позитивні вони чи негативні. Не тримати й не накопичувати їх в собі. У житті кожної людини є важкі дні й моменти, коли негативні емоції беруть верх. Але мені допомагає з цим впоратися активне заняття спортом, спілкування з друзями, методика спілкування з собою та “крику в лісі”.

Якщо агресія виникає в моменті конфлікту, і немає змоги зробити вище наведені практики, то я рахую до 10 і намагаюсь завершити діалог або перенести його на момент, коли обидві сторони конфлікту заспокояться”».

Наступний перелік фраз ненасильницької комунікації допоможе вам зрозуміти, якими словами краще її досягати:

«Я відчуваю (певну емоцію), коли...»

«Я розумію, що для тебе важливо...»

«Я хотів/ла б, що ти поділився/-лася своїми думками про це»

«Я тебе слухаю. Продовжуй»

«Як я можу допомогти тобі у цій ситуації?»

Успішна комунікація виходить у тих людей, котрі вміють висловлювати свої почуття та слухати чужі. Слухання є важливою складовою ненасильницької комунікації. Слухайте і чуйте не лише слова, але й почуття і потреби іншої людини. Виражайте співпереживання та розуміння і пам'ятайте, що ненасильницька комунікація — основа хороших взаємовідносин.

«Звісно не завжди виходить спокійно вирішити емоційні ситуації, але це така ж навичка, як і вміння говорити чи ходити. Тому потрібно постійно покращувати свої комунікативні навички та вчитися контролювати емоції. Навчитися переживати їх, не завдаючи шкоди своїм близьким та оточенню», — підсумовує Єгор.

Авторка: Софія Максимів

 

Матеріал виготовлено у співпраці з ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Ця публікація підготовлена в рамках проєкту EU4Recovery, однак висловлені в ній погляди та вміст не означають офіційного схвалення або визнання з боку ЄС або Організації Об’єднаних Націй.

Партнерська публікація.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Країна Луганськ
09.05.2025
12:36

Щоденник матері 18-річного добровольця: «Мене заселили»

Отримала це повідомлення в кав’ярні біля рекрутингового центру через 40 хвилин після того, як ми розсталися біля його воріт. Отримала – й почала ридати над телефоном, як над покійником, бо до останнього була манесенька така надійка, що його...
Країна
08.05.2025
09:00

Економічне бронювання: тема закрита?

Останні місяці тема економічного бронювання майже зійшла нанівець. Якщо минулого року народні депутати, члени уряду та навіть президент обговорювали можливі параметри та деталі, то сьогодні ця тема майже не підіймається.
Світ
07.05.2025
09:52

«Після демаршу Зеленського у нас розв'язані руки». Російські ЗМІ про Україну

...Необхідно шукати приховані місця в районі Москви і Підмосков'я, де можуть бути схрони або осередки, де ці безпілотники збираються і потім атакують регіони Росії. Десь точно має бути таємний пункт управління.
Всі статті